Bir RPG oyun olarak “Akademisyenlik”

Bu yazıyı Twitter’da paylaştım. Takipçi kitlem beğenmedi ki etkileşim pek olmadı, bana göre gayet iyi 🙂 Önemli olan ben ve keyfim nihayetinde. Burada da paylaşayım dedim ki blog kısmı boş kalmasın. Peki, konu ne diyecek olursanız akademik hayatı bir RPG (role playing game) türü oyuna benzetiyorum (bknz. The Witcher 1-2-3).

RPG türüne aşinasınızdır umarım 🙂 Değilseniz de sorun yok, şu kısa blog yazısına bir göz atarak fikir sahibi olabilirsiniz.
Lafı uzatmadan kısaca nasıl benzettiğimi aktarayım.
Level 1: YL ilk günü donanım leş, oyun hakkında fikriniz yok denecek kadar az.
Level 1-5: Ödev, sunum gibi görevler ile exp kasıyorsunuz, ama hala donanım leş gibi yabani hayvanları kesemiyorsunuz.
Level 5-10: Oyunu sevmeyenler buralarda ayrılıyor. Seminer yazmanız gerek, sadece kurt domuz kesmeye gücünüz yetiyor.
Level 10-20: Part I bölüm sonu canavarı; YL tezi. Canavarı kesince “MSc item set” düşüyor. Burayı tamamlayamayıp oyunu silenler de az değil.
Level 20-25: Part II; Doktora ders dönemi. İşler kızıştı, görevler daha ağır, health ve mana potion her daim çantanızda, sık sık kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Seminer dediğimiz unique canavarlar var.
Level 25-30: Bölüm sonu canavarı “yeterlik sınavı”. Burada save önemli 🙂
Level 30-40: Part III; Doktora tezi. Bu bölümü hangi zorluk seviyesinde geçerseniz sonraki bölümleri de aynı zorluk seviyesinde geçersiniz büyük bir ihtimalle. Bu bölümde; sonraki bölümlerde işinizi kolaylaştıracak, exp bonusları veren ve maks levele ulaşmanızı sağlayacak legendary itemlar var, ama bunları elde etmek için hardcore mod açık olmalı ve zaman ve emek harcamalısınız. Ancak, çoğu oyuncu hızlıca bölüm bitsin diye normal modda oynayıp, rare itemlarla bölümü geçiyor.
Part III bölüm sonu canavarı; doktora tez savunma jürisi. Kesince “Phd” item set düşüyor. Oynadığınız zorluk düzeyine göre bu setin kalitesi de değişiyor, hardcore oynuyorsanız legendary düşüyor, normal oynuyorsanız rare.
Level 40-45: Part IV. Bu bölümde amacınız bölüm sonundaki Dr. Öğr Üyeliği (eskiden yardımcı doçentlik) kapısına ulaşmak. Görece kısa bir bölüm. Ama bir labirenti aşmanız gerek. Hile kodu (kod: hamiliyakinimdir) yazarsanız uçarak labirentin üstünden geçiyorsunuz.
Level 45-60: Part V. Son bölüm. Amacınız doçent unvanı almak. Önceki bölümlerde kazandığınız itemlar bölümü hangi levelde ve ne kadar hızlı bitireceğinizi belirliyor.
Normal mod: min 5 yıl, maks level45
Hardcore: maks 5 yıl, level 60
Game over, congrats 🙂
Bonus DLC; “post-doc”. Bu DLCyi indirirseniz, farklı bir versiyonda kısa süre oynayarak exp ve item kasıyorsunuz.
Oyun sonu sinematiği; Profluk. Ekstra birşey yapmanıza gerek yok, oyunu bitiren herkes gibi oturup izleyin
Bu, oyunun Tr versiyonu, AB ve ABD versiyonlari farklı.

Sağlıcakla.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s