Menemen Teorisi: Ampirik Uygulamalara Menemen Perspektifinden Bakış

Başlık değişik, evet. Epey bir değiştirdim. En son bu haliyle kaldı. İçime pek sinmedi, ama neyse, nihayetinde sadece başlık.

Baştan iki hususu netleştirelim; bu yazıda menemen tarifi bulunmamaktadır ve “menemen teorisi” diye bir teori yok ben uydurdum.

Önce, size yemeklerle ilgili bir soru sorayım: domates, soğan, biber ve yumurtayı aynı şekilde pişirerek kaç farklı yemek yapabilirsiniz?

Neyse, karnım acıkmadan asıl konuya geçeyim.

Geçtiğimiz aylarda bir makale geldi hakemlik yapayım diye. İbretlik şeyler var tabi, ama, buradaki mevzuya özel sorun şu: 4 tane model var uygulama kısmında, 4 modelin sağ tarafı tamamen aynı, sol tarafları değişik. Yani aynı bağımsız değişkenleri tamamen aynı şekilde kullanan, bağımlı değişkenleri farklı 4 model var (modelin bir tanesinin R-karesi deniz seviyesinde ama kabul etmişler). İlginç.

Nesi yanlış diyenler için, durumu “menemen teorisiyle” anlatayım: elinizde sadece domates, soğan, biber ve yumurta var (yağ ve tuz bizden, yani “constant”). Bu dört malzemeyi aynı şekilde pişirerek 4 farklı yemek yapmaya çalışıyorsunuz. Menemen dışında bir şey yapabilir misiniz?

İşi biraz daha acılaştıran da diğer hakemin kabul etmesi :/

Bu durum, aklıma akademide (sosyal bilimlerde), yöntem eğitimlerinde sıklıkla duyabileceğiniz bir şeyi getirdi: “… yönteminin ne olduğunu bilmemize gerek yok, nereye tıklayacağımız anlatılsın yeter.” Garipsenecek bir bakış açısı değil, çünkü akademinin önemli bir kısmı böyle düşünüyor. Araştırma konusu yöntem değilse, yöntem sadece araç olarak kullanıyorsa (ki çoğumuz için böyledir), kullanılan aracın dinamiklerini bilme gerekliliği göz ardı edilir sıklıkla.

Peki, gerçekten bilmek gerekir mi? Nihayetinde, esas amacımız verileri analiz ederek hipotezleri test etmek değil midir? SPSS, Eviews vb. programda bir yerlere tıklayarak istediğimiz analiz sonuçlarına ulaşabiliyorsak, o analizin dinamikleri hakkında neden bilgi sahibi olmamıza gerek olsun ki? Tıklayabiliyorken, temel istatistiki bilgiye ne gerek var? Sonuçlar alıyoruz, ki bu sonuçlara önceki çalışmaların yöntemlerini taklit ederek ulaşıyoruz, e daha ne olsun?

Haksız mıyım?

Yeni yılınız kutlu olsun, sağlıcakla.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s